Sarlós Adam: Kandidáti na post primátora – čo si myslia o štartovných bytoch pre mladých

Publikované 19. októbra 2018, Autor: Pavol Škápik


V sobotu 10. Novembra 2018 sa budú konať  komunálne voľby. Ako zakladateľ iniciatívy Bývanie pre mladých som pre vás pripravil krátku anketu pre kandidátov na post primátora. Témou sú štartovné byty pre mladých ľudí.

Čo si predstavujeme pod pojmom štartovné byty pre mladých ľudí? Ide o projekt, ktorý (nielen) v západnej Európe funguje veľmi dobre. Mladí ľudia do 35 rokov majú možnosť zohnať si lacné bývanie – väčšinou formou obecných nájomných bytov – v ktorých môžu bývať obmedzenú dobu. Väčšina krajín má štartovné byty pre mladých nastavené na 10-15 rokov (samozrejme líši sa to od jednotlivých krajín, v takom Rakúsku sa projekty štartovných bytov robia na 99 rokov prostredníctvom družstevného bývania. Viac v mojom blogu ako bývajú mladí rakúšania za 400 eur.). Počas tejto doby majú mladí ľudia možnosť našetriť si peniaze a neskôr si zobrať úver na vlastné bývanie. Alebo ak sú šikovní, môžu si rovno kúpiť nehnuteľnosť v hotovosti.

Otázky sú dve:  1.) Aký je váš názor na  projekt štartovných bytov pre mladých ľudí? 

  1. ) Kde konkrétne v rámci územia Bratislavy by ste si vedeli predstaviť projekt štartovných bytov pre mladých ľudí? 

 

Do odpovedí jednotlivých kandidátov som nijako nezasahoval. Blog má čisto informatívny charakter, nakoľko cieľom textu je objektívne odzrkadlenie postojov jednotlivých kandidátov na problematiku štartovných bytov pre mladých ľudí. V tejto súvislosti  z dôvodu zachovania objektívnosti dodávam, že kandidujem do miestneho a mestského zastupiteľstva v Petržalke za trojkoalíciu Team Vallo, PS a SPOLU.

Otázky dostali štyria hlavní kandidáti na post primátora: Matúš Vallo, Václav Mika, Ján Mrva a Ivo Nesrovnal.

Matúš Vallo:

  1. Musí byť v záujme každého mesta, aby v ňom zostávali žiť mladí ľudia a mladé rodiny. Viem o množstve prípadov, keď sa mladé rodiny z Bratislavy museli odsťahovať pre vysoké náklady na bývanie. Len pár kilometrov od nás je Viedeň, ktorá je priekopníkom v počte mestských nájomných bytov. Aj mesto Brno má 28 696 tisíc nájomných bytov a 380 tisíc obyvateľov. Bratislava má 872 bytov a cez 600 tisíc obyvateľov. Nie len tieto žalostné čísla, ale hlavne potreba po štartovným nájomných bytoch ma vedie k záväzku zvýšiť počet takýchto bytov. Mesto ich nemusí len budovať, ale môže aj požadovať od developerov, aby časť bytov v každej zástavbe predali mestu za účelom nájomných bytov. V iných svetových mestách to takto funguje.
  2. Nemáme ešte vyhľadávaciu štúdiu, ktorá by určila presné pozemky pre výstavbu mestských bytov. Avšak mestských pozemkov (čiže aj možností) je relatívne dosť. Samozrejme treba vybrať tie najvhodnejšie. Okrem toho sú ale aj iné riešenia, napríklad zaviazať developerov, aby časť bytov za náklady odpredali mestu za účelom nájomných bytov. Riešením je aj využiť množstvo nevyužitých budov v správe magistrátu alebo verejných inštitúcii.

Viac tu: https://dennikn.sk/blog/1260379/kandidati-na-post-primatora-co-si-myslia-o-startovnych-bytoch-pre-mladych/ 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *