Škápik Pavol: Smerujme dane tam, kde reálne žijeme aneb 130 tisíc ľudí v Bratislave bez trvalého pobytu

Publikované 12. októbra 2018, Autor: Pavol Škápik


Súčasný systém financovanie obcí a miest viazaný najmä na trvalý pobyt najmä v prípade Bratislavy reálne neodzrkadľuje každodennú prítomnosť obyvateľov na danom území. 

Či už je to chýbajúce vlastníctvo nehnuteľnosti, prílišnú zdržanlivosť vlastníkov pri vydávaní súhlasu s prihlásením sa na trvalý pobyt alebo jednoducho zaťažujúca nutnosť zmien všetkých relevantných dokladov, nastavenie trvalého pobytu dnes zväzuje ruky tým občanom, ktorí by mali záujem svojou osobou prispieť k lepšiemu financovaniu územnej samosprávy tam, kde reálne žijú. Preto navrhovaná novela zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR dá do rúk týmto občanom jednoduchý nástroj na zmenu ich daňovej rezidencie.

Predpokladáme, že v Bratislave žije okolo 130 tisíc ľudí, ktorí tu nemajú trvalý pobyt a ktorým by práve úprava zákona umožnila zmenu ich daňovej rezidencie do Bratislavy. Keďže práve Bratislava je často aj ich strediskom životných záujmov. No už pri pár tisícoch zmien daňovej rezidencie ide o veľmi zaujímavú a potrebnú sumu.

Viac tu: https://skapik.blog.sme.sk/c/493563/smerujme-dane-tam-kde-realne-zijeme-aneb-130-tisic-ludi-v-bratislave-bez-trvaleho-pobytu.html


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *