Sarlós Adam: Oživme Kamenné námestie. Prosím!

Publikované 5. októbra 2018, Autor: Pavol Škápik


O pomníkoch totality, asociáloch a nefunkčných hoteloch. Kedy samospráva konečne revitalizuje Kamenné námestie?

Prešli ste sa v posledných rokoch bratislavským Kamenným námestím? Áno? Čo ste cítili? Osobne som nevedel, či sa mám smiať, plakať, grcať, hnevať sa alebo ísť radšej na kávu. Fakt neviem. Nakoniec vyhrala káva. Samozrejme nie na kamennom, ale podstatne  ďalej.

Ako študent histórie oceňujem silný dopad tohto priestoru na dejiny nášho hlavného mesta. Pomenovanie „Kamenné námestie“ dostalo vďaka rodine Rumpelmayerovcom, ktorí sa v 19. storočí živili hlavne kamenárstvom a zároveň tento priestor z veľkej časti vlastnili. Každopádne korene námestia siahajú hlboko do stredoveku. Jeho najstarší zaznamenaný názov je Protmarkt, čiže chlebový trh.  V blízkosti sa totiž podľa účtovnej knihy z roku 1506 nachádzala pekárenská pec.

Toto bolo miesto, kde sa stretávali ľudia. V stredoveku totiž ľudia nechodili do obchodných domov, ale na trh. Na túto tradíciu evidentne nadväzovali aj naši československí komunisti, ktorí v roku 1964 otvorili obchodný dom Prior. Ten stojí dodnes. Následne v roku 1974 otvorili hotel Kyjev, najmodernejšiu stavbu svojho druhu v meste.

Viac tu: https://dennikn.sk/blog/747024/ozivme-kamenne-namestie-prosim/


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *